Nowoczesne systemy grzewcze mają za zadanie zapewnić optymalny poziom ciepła przy jednoczesnej oszczędności energii i pieniędzy. Jak zadanie te spełniają grzejniki konwekcyjne i konwektorowe? Czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy.
Zastanawiasz się, jakie urządzenie zakupić do domu lub mieszkania: grzejnik konwekcyjny czy konwektorowy? W wielu sklepach można spotkać różne nazwy dla tych samych urządzeń. Tak jest w tym przypadku. Grzejnik konwekcyjny a konwektorowy to tak naprawdę dwie stosowane wymiennie nazwy dla tego samego rodzaju sprzętu. Obie nazwy dotyczą grzejników, które wykorzystują do swego działania zjawisko konwekcji. Mówiąc zatem o grzejniku konwekcyjnym albo konwektorowym, omawiasz tak naprawdę ten sam typ urządzenia.
Wiesz już, że zastanawiając się, co wybrać: grzejnik konwekcyjny czy konwektorowy, dokonujesz wyboru między tymi samymi urządzeniami. Czym właściwie jest grzejnik elektryczny konwekcyjny?
Grzejnik konwekcyjny, inaczej grzejnik konwektorowy, to rodzaj prostego urządzenia służącego do ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej występuje w formie przenośnej, dzięki czemu można go ustawić w dowolnym pomieszczeniu. To większy i wygodniejszy odpowiednik popularnej niegdyś farelki. Istnieją też modele, które można przymocować na stałe do ściany jako elementy instalacji centralnego ogrzewania. W takim przypadku urządzenia nie można niczym zakrywać. Sprzęt musi być odsłonięty, aby ogrzewane powietrze mogło się swobodnie unosić. Ważne, żeby grzejnik został zamocowany w pewnej odległości od podłogi i ściany, żeby nie dochodziło do przegrzania.
Przenośny grzejnik elektryczny konwekcyjny to sprzęt polecany zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń bez stałego głównego źródła ciepła. Sprawdza się też tam, gdzie źródło ciepła uległo awarii albo okazuje się niewystarczające. Świetnie nadaje się do domków letniskowych, garaży i altanek. Może być z powodzeniem stosowane w domach, mieszkaniach czy biurach jako dodatkowe źródło ciepła, np. w łazience, sypialni albo pokoju dziecięcym. Grzejniki są praktycznym rozwiązaniem do starych domów, które mają niedostatecznie ocieplone przegrody bądź źle izolowane termicznie drzwi i okna.
Sposób działania grzejnika konwektorowego polega na konwekcji, czyli bezpośrednim ogrzewaniu powietrza przez grzałkę elektryczną. Standardowe urządzenia wykorzystują tzw. efekt kominowy ogrzanego powietrza. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w wentylator, który przyspiesza rozchodzenie się ciepła po pokoju.
Grzejniki tego rodzaju są lekkie, a jednocześnie stabilne, co przekłada się na wygodę przenoszenia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Cechują się łatwą obsługą – modele przenośne wystarczy podłączyć do gniazdka, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniu. Nie wymagają centralnego ogrzewania ani pieca węglowego. Szybko i skutecznie nagrzewają pomieszczenie. Ich zaletą jest też niska cena – najprostszy, niewielki grzejnik elektryczny konwekcyjny może kosztować nawet około 100 złotych.
Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, kupując grzejnik, jest jego moc wyrażona w kilowatach (kW). To ona decyduje o tym, czy uda się dogrzać pomieszczenie o danej wielkości do komfortowej temperatury. Przyjmuje się, że jego moc powinna wynosić przynajmniej 85 W/m2 pomieszczenia o wysokości do 2,8 m w budynku ocieplonym, a w nieocieplonym – 120 W/m2. W przypadku starego budownictwa ze słabo izolowanymi termicznie przegrodami niezbędne będzie 100 W/m2.
Szukasz skutecznych sposobów na ogrzewanie? Sprawdź nasze inne artykuły: