Na rynku można znaleźć kilka rodzajów nagrzewnic, które różnią się sposobem zasilania. Która z nich sprawdzi się najlepiej? Nagrzewnica na gaz, na olej opałowy czy na prąd? Nie da się tego stwierdzić bez dokładnego przyjrzenia się wszystkim modelom, aby znaleźć ich silne i słabe strony. Tylko wtedy można podjąć świadomą i prawidłową decyzję o zakupie.
To jeden z popularniejszych modeli ze względu na tanią eksploatację. Butla gazu nie kosztuje zbyt wiele. Co więcej, nagrzewnica na gaz sama w sobie nie należy do drogich, więc na jej zakup może sobie pozwolić praktycznie każdy. Kolejną zaletą jest wydajność. Nagrzewają powietrze w bardzo szybkim tempie, a jednocześnie można dowolnie regulować natężenie mocy. To przekłada się na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych oraz wydłużenie żywotności urządzenia.
Wobec tego gazownica zasilana gazem doskonale sprawdza się do ogrzewania dużych pomieszczeń, takich jak hale sportowe, magazyny, szklarnie czy zakłady pracy.
Nie można zapomnieć, że tego typu sprzęt potrzebuje bardzo dobrej wentylacji, ponieważ efektem ubocznym jego działania jest wypieranie z pomieszczenia tlenu, a także skraplania się pary. Jeśli pomieszczenie nie ma stałego dostępu do świeżego powietrza, nagrzewnica na gaz stwarza warunki do rozwoju grzybów i pleśni, a nawet powoduje zaczadzenie. Należy więc sprawdzić, czy dane miejsce nie ma problemów z wentylacją.
Innym ciekawym rozwiązaniem w kwestii zasilania jest olej opałowy. Zasługuje na uwagę z jednego prostego powodu: to najwydajniejszy sposób ogrzewania pomieszczeń. Nagrzewnica na olej opałowy jest pod tym względem bezkonkurencyjna.
Bardzo duża moc jednoznacznie wskazuje, że olejowe urządzenia stosuje się wyłącznie w celach profesjonalnych. Korzystają z nich m.in. budowlańcy i przemysłowcy do ogrzewania i osuszania pomieszczeń, aby przyspieszyć proces schnięcia niektórych materiałów. Na dodatek te nagrzewnice sprawdzą się w przestrzeni półotwartej, a więc wymagającej ciągłego nawiewania ciepłego powietrza. O takie warunki nietrudno na placu budowy.
Pod względem użytkowania przypominają nieco sprzęt zasilany gazem. Nagrzewnica na olej opałowy również potrzebuje dobrej wentylacji. Niemniej można zainwestować w model wyposażony w system odprowadzania spalin, co znacząco poprawia bezpieczeństwo.
Wreszcie dochodzimy do uniwersalnego, zasilanego prądem elektrycznym modelu. Jego wszechstronność to efekt maksymalnego poziomu bezpieczeństwa (nie wytwarzają otwartego ognia), brak emisji spalin, brak zużycia tlenu, szybkie rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. W związku z tym nagrzewnica powietrza elektryczna doskonale się sprawdzi w niewielkich pomieszczeniach. Kolejnymi plusami jest łatwa obsługa, lekkość i wielofunkcyjność.
Niestety ma ona kilka poważnych minusów. Przede wszystkim chodzi o zużycie prądu, który na dodatek drożeje. Niemniej to najlepszy sprzęt do miejsc ze słabą wentylacją, ponieważ nie wypierają tlenu ani nie skraplają powietrza. Mały kiosk lub pawilon skorzystają na tym najwięcej.
Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb. Duże pomieszczenia o dobrej wentylacji najlepiej ocieplać nagrzewnicą gazową ze względu na niski koszt eksploatacji. Z kolei nagrzewnica olejowa przyda się w miejscach półotwartych lub na budowie. Wreszcie nagrzewnica powietrza elektryczna to urządzenie idealne dla małych sklepów czy biur.
Aby dowiedzieć się o nagrzewnicach bardziej szczegółowo, polecamy także: