Lawinowy wzrost stężenia zanieczyszczeń w powietrzu nie napawa optymizmem. Codziennie do naszych płuc dociera wiele pyłów zawieszonych i substancji toksycznych, które powodują komplikacje zdrowotne. Przestrzeń domowa również nie jest pozbawiona kontaminacji. O ile na zanieczyszczenia przestrzeni zewnętrznej nie mamy bezpośrednio wpływu, o tyle kreowanie korzystnego środowiska w pomieszczeniach wewnętrznych staje się jak najbardziej możliwe. Jak zatem zadbać o czyste powietrze w domu lub mieszkaniu? Jak sprawdzić jakość powietrza w domu, aby mieć pewność co do skuteczności nabywanego sprzętu? Zapraszamy do lektury artykułu, który wyjaśni wszelkie kwestie związane z poprawą warunków bytowych w domach i mieszkaniach, co ma bezpośrednie przełożenie ma zdrowie domowników.
Precyzyjne informacje o jakości powietrza wewnątrz domu lub mieszkania pozwalają na sterowanie parametrami oczyszczania. Badanie jakości powietrza w domu za pomocą specjalistycznych sensorów to jedyna skuteczna metoda na poznanie zawartości szkodliwych substancji w otoczeniu. Producenci stworzyli szeroką gamę narzędzi wyposażonych w czujniki, które przekazują informację o stężeniu poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Większość wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza ma zintegrowaną stację monitorującą, która umożliwia autonomiczne sterowanie urządzeniem i dopasowywanie mocy do zastanych warunków.
Opowiemy teraz o najpopularniejszych sposobach na czyste powietrze w domu, które sprawdziły się w praktyce. Wysoka jakość powietrza w domu jest możliwa do osiągnięcia przez cały rok, jednak wymaga przemyślanych działań ze strony mieszkańców i inwestycji w skuteczny sprzęt oczyszczający wyposażony w profesjonalne filtry.
Niektóre rośliny wykazują się dużą skutecznością w neutralizowaniu szkodliwego działania toksyn. Pobierając z otoczenia tlen oraz dwutlenek węgla, rośliny jednocześnie pochłaniają substancje lotne obecne w powietrzu, takie jak aceton, formaldehyd, amoniak, benzen itp. Efektywność wykorzystywania roślin w celu poprawy jakości powietrza została udowodniona naukowo. W katalogu roślin wykazujących się największymi zdolnościami absorpcji szkodliwych substancji znajdziemy m.in. dracenę wonną, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, rapis wyniosły, dracenę odwróconą czy chryzantemę wielkokwiatową. Należy mieć na uwadze, że posiadanie jednej doniczki zdecydowanie nie wystarczy do oczyszczenia powietrza w całym domu. Aby intensywność oczyszczania osiągnęła oczekiwany poziom, należy mieć przynajmniej kilka gatunków roślin, co z kolei rodzi problemy natury przestrzennej. Dlatego z praktycznego punktu widzenia, rośliny powinny raczej pełnić rolę systemu wspomagającego oczyszczanie niż pozostawać jedyną metodą na zagwarantowanie optymalnej jakości powietrza.
Niska wilgotność powietrza odpowiada za podrażnienia dróg oddechowych, pojawienie się alergii, rozwój roztoczy, a także swobodne unoszenie się kurzu, pyłu i szkodliwych substancji lotnych, które następnie wdychamy do płuc. Wilgotność w mieszkaniach dramatycznie spada w okresie jesienno-zimowym na skutek rozpoczęcia sezonu grzewczego. Dlatego w polskich warunkach nawilżacze powietrza stanowią niezbędny element wyposażenia każdej przestrzeni mieszkalnej. Na rynku występuje wiele urządzeń – od najprostszych pojemników na wodę do zamocowania na kaloryferze, po zaawansowane nawilżacze sterowane przez wbudowany komputer. Nawilżanie powietrza działa pozytywnie na drogi oddechowe, a także wiąże zanieczyszczenia lotne, kierując je w dół poniżej poziomu wdychania powietrza przez człowieka.
Warto pamiętać, że czyste powietrze w domu można osiągnąć poprzez częste wietrzenie pomieszczeń. W sezonie wiosennym i letnim okna mogą być otwarte niemal bez przerwy. Jednak wietrzenie ma sens tylko wówczas, jeśli jakość powietrza na zewnątrz spełnia wymogi co do zawartości pyłów zawieszonych. Dla lokali mieszkalnych lub domów położonych blisko ruchliwej ulicy, wietrzenie w ciągu dnia może przynieść więcej wad niż korzyści. Również smog obecny niemal codziennie w sezonie grzewczym, niweluje skuteczność wietrzenia. Częste otwieranie okien należy zatem stosować tam, gdzie jesteśmy w stanie zagwarantować wysoką jakość powietrza na zewnątrz.
Zaopatrzenie domu w oczyszczacz powietrza o dużej mocy staje się najlepszą i najszybszą metodą na zapewnienie czystego powietrza. Współczesne urządzenia wykorzystują trzystopniowe systemy oczyszczania, przepuszczając powietrze przez filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA. Jakość powietrza w domu można natychmiast poprawić, wybierając produkt wyposażony w czujniki poziomu zanieczyszczeń. Badanie jakości powietrza w domu odbywa się w trybie ciągłym, a informacje o rezultatach otrzymujemy na czytelnym panelu. Filtracja powietrza poprzez oczyszczacz daje niemal stuprocentową gwarancję otoczenia wolnego od pyłów zawieszonych i innych szkodliwych substancji. Dbanie o czyste powietrze w domu powinno być priorytetem dla każdego mieszkańca. Inwestycja w profesjonalny oczyszczacz nie tylko nie zrujnuje domowego budżetu, lecz przyniesie realne korzyści w postaci zdrowego środowiska bytowego. Zastanawiając się, jak poprawić jakość powietrza w domu, stosujmy sprawdzone rozwiązania, które posłużą na wiele lat.
Jak wybrać najlepszy odświeżacz powietrza? Sprawdź pozostałe artykuły: