Strona główna » Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

To prawda, że w ostatnich latach oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu osób okazują się godnym uwagi rozwiązaniem w przypadku problemów z zanieczyszczeniem powietrza w danym miejscu lub podczas zmagania się z różnego rodzaju alergiami. Z tego też powodu zastanawiając się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, często możemy spotkać się z opiniami, że skutecznie łagodzi on dolegliwości związane ze łzawieniem oczu, kichaniem czy dusznościami. Ponadto niektóre osoby zauważają również, że dzięki oczyszczaczowi na meblach znajduje się mniej kurzu, co znacznie ułatwia regularne porządki. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy oczyszczacz powietrza pomaga naprawdę i w jaki sposób działa.

Oczyszczacz powietrza — co daje alergikom?

 

Nie bez powodu mówi się, że oczyszczacz powietrza to idealne rozwiązanie w przypadku osób, które chciałyby pozbyć się objawów alergii podczas przebywania w domu. Okazuje się bowiem, że odpowiednio dobrany do naszego mieszkania oczyszczacz skutecznie pochłania wszelkiego rodzaju roztocza, kurz oraz inne alergeny. Dzięki temu, że urządzenia wypuszcza oczyszczone i pozbawione tego typu składników powietrze, alergicy nie muszą obawiać się kontaktu z alergenami i w efekcie znacznie poprawia się jakość ich codziennego życia. Warto przy tym zwrócić uwagę między innymi na to, że w wyniku stosowania oczyszczacza nie budzimy się z zatkanym nosem ani nie zmagamy się z zaczerwienionymi oczami i z dokuczliwym kaszlem. Dla wielu osób oznacza to możliwość komfortowego wypoczynku oraz mniejsze rozdrażnienie.

Ponadto zastanawiając się, czy oczyszczacze powietrza działają, możemy zauważyć, że ogranicza konieczność stosowania dodatkowych leków. Dla osób, które cierpią z powodu sezonowych alergii, oznacza to mniejszą senność spowodowaną tabletkami, a także możliwość łatwiejszego skupienia się na powierzonych nam obowiązkach. Co więcej, warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że żadne leki nie są dla naszego organizmu obojętne i mimo że to lekarz powinien decydować o tym, co oraz w jakiej ilości stosujemy, oczyszczacz powietrza pomoże nam zmniejszyć objawy, wyciszając tym samym alergię.

Czy oczyszczacz powietrza działa w domach ze zwierzętami?

To mit, że w domach, w których mieszkają zwierzęta, oczyszczacz powietrza nie sprawuje się zbyt dobrze. W rzeczywistości okazuje się, że urządzenie skutecznie zbiera sierść, ponownie wypuszczając do obiegu czyste powietrze, którym łatwiej i przyjemniej się oddycha. Ponadto niewątpliwą zaletą oczyszczaczy jest funkcja pochłaniania zapachów, dzięki której nie musimy obawiać się o nieprzyjemną woń wydobywającą się z kuwet czy misek zwierząt. W efekcie mieszkanie sprawia wrażenie odświeżonego, a krążące w nim powietrze jest rześkie i pozwala zapomnieć o większości zapachów, które towarzyszą naszym pupilom.
 


Rozważając, czy oczyszczacze powietrza mają sens, dobrym pomysłem będzie także zwrócenie uwagi na ich dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja powietrza czy regulacja czułości. W przypadku jonizacji powietrza zyskujemy pewność, że powietrze będzie bardzo dobrze oczyszczone i jednocześnie pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Z tego też powodu jonizacja okazuje się niezwykle ważną funkcją przede wszystkim podczas takich pór roku jak jesień i zima, kiedy w wielu miejscach zmagamy się ze smogiem skutecznie utrudniającym łatwe oraz zdrowe dla nas oddychanie. Warto ponadto wspomnieć, że w przypadku mocno zanieczyszczonego powietrza w wielu modelach oczyszczaczy zyskujemy możliwość samodzielnego ustawienia mocy urządzenia. W rezultacie szybciej i skuteczniej pozbędziemy się szkodliwych składników lub wszelkiego rodzaju zapachów.

Jak działa oczyszczacz powietrza i na który model warto się zdecydować?

Wybierając idealny oczyszczacz powietrza, warto zwrócić szczególną uwagę na rozmiar naszego mieszkania i na powierzchnię, którą urządzenie obejmuje swoim działaniem. Bardzo często bowiem okazuje się, że klienci popełniają błąd, ignorując informacje o powierzchni oraz inwestując w oczyszczacz, który nie poradzi sobie z tak dużą przestrzenią i zapewni nam czyste powietrze tylko w jednym pomieszczeniu. Ponadto niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza ze wbudowanym nawilżaczem ewaporacyjnym. Funkcja nawilżania powietrza dla wielu osób okazuje się bardzo dużym udogodnieniem przede wszystkim w sezonie zimowym. Wówczas w wyniku ogrzewania powietrze staje się suche i ciężko nam się nim oddycha.

Kiedy rozważamy, czy oczyszczacz powietrza działa, powinniśmy również dowiedzieć się, do czego służą jego poszczególne elementy. Większość modeli z jednej strony zasysa znajdujące się w mieszkaniu powietrze wraz z roztoczami i alergenami, a następnie za pomocą specjalnych filtrów skutecznie je oczyszcza oraz oddaje do ponownego obiegu. Z tego też powodu warto pamiętać, że poszczególne filtry co jakiś czas musimy umyć lub wymienić. W większości przypadków możemy z powodzeniem wyczyścić filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy, z kolei wymiana będzie dotyczyła filtrów antyalergicznych HEPA. Mimo to nie musimy obawiać się dużych kosztów związanych z eksploatacją — wykorzystywane w oczyszczaczach filtry HEPA zazwyczaj nie wymagają wymiany na nowe przez około 10 lat w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów związanych ze zdrowiem i oczyszczaniem powietrza:


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu