Strona główna » Oczyszczacz powietrza z jonizatorem i nawilżaczem - czy warto się zaopatrzyć w takie urządzenie?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem i nawilżaczem - czy warto się zaopatrzyć w takie urządzenie?

Integracja wielu funkcji w jednym urządzeniu od zawsze stanowi obszar wnikliwej analizy inżynieryjnej. Efektem pracy specjalistów są takie produkty jak oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który w teorii powinien stanowić kompletny sprzęt dla zapewnienia najwyższej jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Jak działa jonizator powietrza? Czy takie połączenie nie generuje niepotrzebnych kompromisów wobec podstawowych funkcji usuwania zanieczyszczeń? Dlaczego jonizacja powietrza jest tak istotna dla zdrowia dróg oddechowych?
 


Na czym polega jonizacja powietrza i dlaczego jest tak istotna dla zdrowia?

Jonizator powietrza emituje aniony, czyli grupę atomów o ładunku ujemnym, które wykazują dużą skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń organicznych z powietrza, takich jak pleśń, grzyby, bakterie oraz wirusy. Wypełnianie przestrzeni mieszkalnej anionami wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie dróg oddechowych, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Kluczowe jest tutaj zachowanie właściwego balansu między anionami a kationami, który powinien kształtować się w okolicach 1,3 do 1. Tymczasem równowaga, która występuje naturalnie w wilgotnych lasach, pozostaje mocno zachwiana w budynkach mieszkalnych. Jonizator pomaga przywrócić naturalne prozdrowotne właściwości powietrza.

Jak działa jonizator powietrza?

Jonizator powietrza co to jest z perspektywy użytkownika? Jakie zalety przynosi działanie tego produktu? Wyobraźmy sobie przyjemną i orzeźwiającą bryzę, którą można poczuć stojąc blisko wodospadu, gdzie woda z dużą siłą uderza o skalne podłoże. Rozrywane cząsteczki wody wykazują się ujemnym ładunkiem, podlegając dyfuzji w otaczającym je powietrzu. Jonizator powietrza uwalnia elektrony o niskiej energii, które wiążą się z cząsteczkami wody obecnymi w powietrzu, sprzyjając wytwarzaniu czystych jonów ujemnych. Dzięki temu odtwarza warunki, jakie znamy we wspomnianych okolicznościach przyrody. Współczesne urządzenia wykorzystują najczęściej tzw. jonizację plazmową, która umożliwia wytwarzanie jonów ujemnych dzięki przepływowi prądu o wysokim natężeniu przez dwie elektrody – dodatnią oraz ujemną. Przywrócenie równowagi jonowej w pomieszczeniu przynosi wiele korzyści. Obok neutralizacji grzybów i roztoczy, a także usuwania nieprzyjemnych zapachów, oczyszczacz powietrza z jonizatorem eliminuje z powietrza wiele bakterii i wirusów.

Nawilżacz powietrza jonizator jako odrębny sprzęt domowy

Jonizator z nawilżaczem powietrza doskonale sprawdza się jako system uzupełniający dla oczyszczaczy. Wyposażenie domu lub mieszkania w oba urządzenia daje największe możliwości w kreowaniu korzystnego środowiska dla dróg oddechowych. Nawilżacz powietrza jonizator integruje w swojej konstrukcji pojemnik na wodę o znacznej pojemności, a sterowanie mocą urządzenia odbywa się najczęściej automatycznie. Czujniki wilgotności powietrza przesyłają informację do komputera sterującego, który zwiększa lub zmniejsza intensywność nawilżania w zależności od ustawień użytkownika.

Utrzymywanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu na poziomie ok. 60% stwarza optymalne warunki dla działania jonizatora. Zatem zarówno oczyszczacz powietrza, jak i nawilżacz powietrza jonizator oferują doskonałe właściwości prozdrowotne dla każdego typu pomieszczeń.

Gdzie najlepiej zastosować oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Lista możliwych zastosowań urządzeń tego typu nie ma ograniczeń, gdyż w dobie rosnącego stężenia pyłów PM2.5 w otoczeniu, oczyszczacze powietrza powinny stać się stałym elementem wyposażenia każdego wnętrza. Salon dzienny, sypialnia, pomieszczenia biurowe, przedszkola i szkoły – te miejsca szczególnie wymagają aktywnych starań o bezpieczne i czyste powietrze. Koncentracja anionów w pomieszczeniach mieszkalnych jest dramatycznie niska, ze względu na dużą ilość sprzętu elektronicznego, który emituje przeciwstawne kationy. Dlatego stosowanie jonizatora nie jest jedynie marketingową rekomendacją producentów, lecz wymogiem teraźniejszości.

Czy oczyszczacz powietrza z jonizatorem to dobry wybór?

Wiemy już, jak działa jonizator powietrza oraz dlaczego jest tak istotnym sprzętem dla zdrowia domowników. Jednak wybór najlepszego produktu może stać się problematyczny dla osób, które poszukują urządzenia spełniającego ich indywidualne potrzeby.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem doskonale sprawdzi się w przypadku pomieszczeń, gdzie ograniczenia przestrzenne wymagają redukcji liczby sprzętów. Jonizator połączony z oczyszczaczem pozwoli osiągnąć oczekiwane parametry powietrza w otoczeniu, nie wpływając znacząco na układ przestrzenny mieszkania. Należy jednak mieć świadomość, że rozwiązania typu 2w1 ustępują pod względem osiągów produktom przeznaczonym do jednego zastosowania. Dlatego jeśli zależy nam na oczyszczeniu i jonizacji pomieszczeń o bardzo dużej kubaturze, lepszym wyjściem będzie zastosowanie dwóch odrębnych urządzeń. Innym pomysłem dla zapewnienia czystego powietrza na obszernej przestrzeni staje się zakup dwóch oczyszczaczy z jonizatorem, co w praktyce podwoi ich efektywność.

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, oczyszczanie oraz jonizacja powietrza stanowią filary zdrowego środowiska bytowania człowieka. Inwestycja w sprzęt taki jak oczyszczacz powietrza z jonizatorem ma głębokie uzasadnienie zdrowotne, dlatego nie warto dłużej zwlekać z decyzją.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Sprawdź także jak wybrać najlepszy odświeżacz powietrza:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu