Strona główna » Klimatyzer - czym jest i kiedy warto go wybrać?

Klimatyzer - czym jest i kiedy warto go wybrać?

Gdy przychodzi naprawdę gorące lato, wszyscy zastanawiają się nad skutecznym sposobem obniżenia temperatury w swoim najbliższym otoczeniu. Popularnym rozwiązaniem są wentylatory, a gdy przestają być skuteczne, większość decyduje się na profesjonalną klimatyzację. Istnieje jednak jeszcze inna metoda chłodzenia, a mianowicie klimatyzer Czym jest i kiedy warto go wybrać? Przekonajmy się!

Klimatyzer Czym jest i jak działa?

To urządzenie swoją nazwą przypomina trochę klimatyzatory, ale w ogóle nie przywodzi na myśl wentylatorów. Jest jednak rozwiązaniem pośrednim pomiędzy tymi dwoma sprzętami. Korzysta z ich zalet, a nawet wnosi dodatkową technologię celem uzyskania jak najlepszego efektu.

O czym konkretnie mowa? O znajdujących się w środku wkładach. Klimatyzer nasącza je wodą, a następnie wydmuchuje powietrze do pomieszczenia. W wyniku odparowania wody na styku z ciepłym powietrzem, temperatura powietrza obniża się (choć nie w takim stopniu jak w klimatyzatorach). Skutkiem ubocznym, nie do końca pożądanym, jest nawilżenie powietrza, co oczyszcza je z unoszącego się kurzu czy pyłków.

Klimatyzer a klimatyzator – podstawowe różnice

Różnica między nimi jest niebagatelna. Wystarczy wspomnieć, że klimatyzatory są z reguły jednostkami montowanymi na stałe (do oczywistych wyjątków należą modele mobilne, jednak mają one ograniczoną wydajność i nie są najwygodniejsze w obsłudze), podczas gdy klimatyzer można z łatwością przestawiać z miejsca na miejsce.

Na dodatek jednym z efektów działania klimatyzera jest tzw. morska bryza, czyli powiew chłodnego, nawilżonego powietrza. A to niesie ukojenie podczas upalnych dni nieporównywalne z wentylatorem. Klimatyzer a klimatyzator różnią się więc między sobą jak – mówiąc z przymrużeniem oka – pies i kot. Wadą klimatyzera jest zdecydowanie mniejsza skuteczność chłodzenia oraz podnoszenie wilgotności powietrza.

Klimatyzer – rodzaje i zastosowanie

Producenci oferują zazwyczaj dwa typy klimatyzerów. Pierwszy z nich można określić mianem domowego, choć prywatne mieszkania nie są jedynym miejscem ich zastosowania. Ze względu na lekkość, prostotę obsługi oraz stosunkowo niewielki pobór mocy klimatyzer przenośny sprawdzi się jako alternatywa dla znacznie kosztowniejszych systemów klimatyzacji. Jest on w stanie delikatnie schłodzić powietrze w kioskach, pokojach, niewielkich pomieszczeniach biurowych czy punktach sprzedaży.

Dużo wydajniejszym rozwiązaniem są modele o przeznaczeniu profesjonalnym. Klimatyzer przemysłowy, bo o nim mowa, potrafi obniżyć temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach za niewielką cenę. Jest też większy od modelu domowego, ale wciąż pozostaje niezwykle łatwy w obsłudze. Warto na niego zdecydować się zwłaszcza w tych zakładach pracy, halach magazynowych czy przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie montaż całego systemu klimatyzacji byłby po prostu nieopłacalny oraz drogi w eksploatacji.

Czy warto mieć klimatyzer przenośny?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że warto mieć własny klimatyzer! Powodów jest bez liku: przystępna cena, unikatowy efekt chłodzenia, bezproblemowa obsługa, tania eksploatacja, estetyczny wygląd, łatwy transport. Zarówno klimatyzer przemysłowy, jak i przenośny spełni najwyższe wymagania.

Z pewnością przyda się tam, gdzie klimatyzacja mogłaby być zbyt droga, a sam wentylator nie przynosi już ukojenia w czasie długich letnich dni.

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu