Strona główna » Budowa w zimie - jak walczyć z zaciekami na ścianach?

Budowa w zimie - jak walczyć z zaciekami na ścianach?

Przypadek pana Huberta z jednej z podpoznańskich miejscowości pokazuje, że problemy z mokrymi tynkami mogą zaskoczyć każdego, komu przyszło prowadzić prace tynkarskie w zimie. Wg ekspertów budowlanych prace tynkarskie mogą być wykonywane w okresie zimowym pod warunkiem, że w pomieszczeniach utrzymywana jest temperatura co najmniej 15°C i wilgotność nieprzekraczająca 70%. Budynek powinien być dogrzewany oraz posiadać odpowiednią wentylację, aby odprowadzać wilgoć.
 


Pan Hubert budował dla siebie i swojej rodziny niewielki domek jednorodzinny o powierzchni ok. 120 m². Gdy budynek został zamknięty i wstawiono okna i drzwi, rozpoczęto prace tynkarskie. Były one prowadzone na przełomie listopada i grudnia 2010, gdy pogodę na zewnątrz charakteryzowały dość wysokie jeszcze, jak na tę porę roku, temperatury. Problem pojawił się, gdy na początku grudnia zima zaskoczyła wszystkich nagłą zmianą aury. Na zewnątrz przez około miesiąc utrzymywały się minusowe temperatury i wielkie śniegowe zaspy. W styczniu nastąpiła odwilż, a na ścianach w domu pana Huberta uwidoczniły się ogromne, mokre zacieki (fot. obok)

W budownictwie niskie temperatury na zewnątrz często oznaczają znaczne spowolnienie wiązania i twardnienia zapraw. Stąd pojawił się problem z mokrymi zaciekami na świeżo położonych tynkach. Przy temperaturze około 8°C wewnątrz budynku ściany nie miały szans na wysuszenie, tym bardziej, że pogoda na zewnątrz również temu nie sprzyjała.

Właściciel domu zdecydował się zastosować kondensacyjny osuszacz powietrza Master DH 752. Urządzenie zostało wstawione najpierw do najbardziej zawilgoconego pomieszczenia o powierzchni około 10 m². W trakcie osuszania pomieszczenia przez tydzień, urządzenie zwracało około 6-7 l wody / dobę. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, ze wydajność osuszacza kondensacyjnego jest tym wyższa, im wyższe są wartości temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu. W omawianym przypadku, temperatura pomieszczenia wynosiła około 5-8°C, a więc były to minimalne wartości, przy których urządzenie może pracować. Jednocześnie temperatura na zewnątrz wahała się w granicach 0-8°C. Mimo to, po tygodniu pracy osuszacza, zacieki zmalały.

Osuszacze kondensacyjne Master DH 751 / DH 752 mogą osiągnąć wydajność do 46 l/dobę przy temperaturze 30°C i wilgotności względnej 80%. Posiadają elektroniczny panel sterowania oraz wbudowany higrostat. Kontrolka napełnienia zbiornika umożliwia łatwe opróżnianie go w odpowiednim momencie. Stosowane są przede wszystkim właśnie przy pracach wykończeniowych i remontowych.

Aby przyspieszyć osuszanie, właściciel domu zdecydował się na wstawienie kolejnego osuszacza - Master DH 26 - do drugiego pomieszczenia. Przy tak dużym zawilgoceniu ścian w całym budynku, zastosowanie kilku osuszaczy jest niezbędne, aby osiągnąć dobre rezultaty. Do momentu nadejścia wyższych temperatur na zewnątrz, stosowanie tego typu urządzeń jest jedynym ratunkiem w zaistniałej sytuacji. Samo osuszanie poprzez ogrzewanie i wentylację jest metodą raczej długotrwałą. Znacznie bardziej efektywne, a także ekonomiczne jest osuszanie kondensacyjne. W opisywanym przypadku, wykorzystano także dodatkowo nagrzewnicę elektryczną Master B 3,3 , aby poprzez podniesienie temperatury w pomieszczeniu zwiększyć wydajność osuszaczy i tym samym przyspieszyć proces wysychania ścian. Zastosowanie nagrzewnic przenośnych jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy w budynku nie ma jeszcze gotowej instalacji grzewczej.

Skuteczna pomoc dzięki osuszaczom kondensacyjnym

Powyższy przypadek stanowi bardzo dobry przykład tego, jak wiele mogą zdziałać profesjonalne osuszacze kondensacyjne. Czasem stanowią wręcz ostatnią deskę ratunku. Obniżenie zawartości wody w powietrzu niesie za sobą wiele zalet, które szczególnie dobrze widać w miejscach budowania. Choć optymalnie zwilżone powietrze wpływa na zdrowie przebywających w pomieszczeniu osób, to właśnie wszelkiego rodzaju budowy i remonty dają „namacalne” efekty. Co daje osuszacz powietrza? Przede wszystkim usuwa zacieki, ale także przyspiesza proces schnięcia tynków oraz farb. Na dodatek można go stosować wraz z nagrzewnicami lub innymi urządzeniami służącymi podwyższaniu temperatury, co ma szczególne znaczenie zimą.

Jaki osuszacz powietrza na budowę należy wybrać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Najlepiej skorzystać z oferty specjalnie przeznaczonych do tego odwilżaczy. Są one opatrzone odpowiednią nazwą, np. osuszacze na budowę, przemysłowe lub profesjonalne. Trzeba też zwrócić uwagę na ich wydajność – powinna być wyższa niż standardowych modeli, czyli domowych urządzeń. Dobór odbywa się więc na podstawie parametrów oraz przeznaczenia sprzętu.

Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca dla odwilżacza. Gdzie ustawić osuszacz powietrza? Doradza się, aby stał on na samym środku pomieszczenia. W przypadku budowy nie powinno być z tym problemu, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany. Zazwyczaj wystarczy ok. 0,2-0,5 m. Dzięki temu wentylator w osuszaczu będzie swobodnie zasysać zawilgocone powietrze.

Przeczytaj także:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu