Strona główna » Zalanie - jak osuszyć mokre ściany?

Zalanie - jak osuszyć mokre ściany?

Jeśli kiedykolwiek zostałeś zalany przez sąsiada lub pękła ci rura w pionie, doskonale zdajesz sobie sprawę, z czym to się wiąże. Po pierwsze - szkody w mieszkaniu, czyli mokre ściany i wszechobecny nieprzyjemny zapach wilgoci. Po drugie - długa droga do uzyskania odszkodowania z ubezpieczalni. Po trzecie - wizja wydatków finansowych związanych z naprawą szkód i remontem mieszkania.

Historia, jakich wiele, spotkała także panią Elżbietę. Uszkodzony zawór wody został zauważony dopiero, gdy na ścianach pojawiły się mokre zacieki. Okazało się, że woda mogła wyciekać już od dłuższego czasu. Pani Elżbieta zaniepokoiła się, gdy na przełomie listopada i grudnia 2010 na ścianie pokoju pojawiła się mokra plama. Początkowo sądziła, że to wina złego ogrzewania, lecz z każdym dniem zaciek powiększał się. Gdy ostatecznie fachowcy ustalili awarię zaworu wody u sąsiadki piętro wyżej, plama sięgała 1,5 m wysokości i około 0,5 m szerokości. Dodatkowo w pokoju unosił się także intensywny zapach wilgoci i grzyba, a od ściany zaczął odpadać tynk.

Do momentu zakończenia postępowania związanego z przyznaniem odszkodowania, pani Elżbieta musiała wstrzymać się z remontem. Fachowcy doradzili jej, aby do tego czasu zajęła się osuszeniem ścian poprzez zastosowanie osuszacza powietrza.
 


Jak osuszyć mokre ściany przy pomocy jednego z dostępnych w naszej ofercie urządzeń?

Przedstawimy rozwiązanie na przykładzie mieszkania Pani Elżbiety. Dobraliśmy urządzenie w taki sposób, aby dawało możliwie najlepsze efekty przy możliwie najniższych kosztach. Do pokoju o powierzchni 10 m² wstawiono osuszacz kondensacyjny DH721P. Jest to typowy model przeznaczony do osuszania mniejszych powierzchni. Osuszacz ten pracując po kilka godzin dziennie przez okres 1 tygodnia zebrał w sumie około 25 l wody. Ściana zaczęła wysychać, a co najważniejsze, zniknął nieprzyjemny zapach wilgoci. Aby zapobiec ponownemu zawilgoceniu poprzez ściekanie z góry pozostałej po awarii wody, pani Elżbieta włączała osuszacz jeszcze co 2-3 dni na cały dzień. Zaskakujące było to, że nawet po miesiącu pracy, osuszacz zebrał jeszcze 5 l wody. Świadczy to o tym, jak duża ilość wody musiała zalewać mieszkanie pani Elżbiety przez kilka dni.

Pomimo tego, że właścicielkę mieszkania czeka gruntowny remont pokoju, jest zadowolona, że udało jej się uniknąć narastania grzybów, a ściana nie została trwale uszkodzona. Osuszacz powietrza okazał się idealnym sposobem wyjścia z trudnej sytuacji. Warto wspomnieć o tym, że trudno byłoby wysuszyć ścianę korzystając tylko z ogrzewania domu. Przy bardzo niskich, zimowych temperaturach na zewnątrz, sięgających nawet -15°C, wysychanie murów w sposób naturalny jest po prostu niemożliwe. Gdyby natomiast pani Elżbieta czekała do wiosny na cieplejsze dni, na ścianach do tego czasu z pewnością rozwinąłby się groźny grzyb. Osuszacz natomiast zdołał wyciągnąć ze ściany całą wilgoć w stosunkowo krótkim czasie, zapobiegając jednocześnie nieprzyjemnym następstwom awarii feralnego zaworu. W tej chwili (luty 2011) ściana jest sucha i fachowcy mogą przystąpić do jej odnowienia.

Kiedy warto pomyśleć o osuszaczu powietrza?

Osuszacze powietrza sprawdzają się także w przypadku zawilgoconych lub zalanych piwnic, garaży czy domów, które ucierpiały wskutek powodzi. Oferta osuszaczy Master jest bardzo szeroka i dzięki temu, każdy może dobrać urządzenie w zależności od własnych potrzeb - wielkości i rodzaju obiektu oraz stopnia powstałych szkód. Odpowiedni dobór modelu jest gwarancją skutecznego osuszania powierzchni a także efektywnej eksploatacji. Osuszacz powietrza do piwnicy Master DH jest specjalnie przeznaczony do tego typu pomieszczeń. Jego skuteczność wynika z wysokiej wydajności, bocznego przepływu powietrza, dwóch biegów wentylatora oraz mechanicznego higrostatu. Ten osuszacz powietrza jest przystosowany do ciągłej pracy, a ponadto posiada funkcję automatycznego wyłączania w momencie zapełnienia zbiornika. Można więc zostawić go w piwnicy zupełnie bez kontroli, ponieważ nie wyleje swojej zawartości.

Osuszacz Master DH 721 - przy optymalnych warunkach (30°C, 80% wilgotność) może zebrać nawet 20 l wody/dobę. Posiada kontrolkę napełnienia zbiornika, sterowany jest manualnie. Dzięki wykorzystaniu osuszacza, pani Elżbieta szybko osuszyła ścianę oraz uniknęła grzybów i pleśni w pokoju. Pomieszczenie może być teraz wyremontowane, bez obawy o nowe zacieki wynikające ze starej awarii zaworu.
 


Osuszacz powietrza sterowany elektronicznie z dodatkowymi funkcjami

Aktualnie dostępny jest także nowszy model – osuszacz kondensacyjny Master DH 720P, która dodatkowo wyposażony jest w elektroniczny higrostat oraz filtr węglowy. To także sposób na pozbycie się brzydkich zapachów, które mogą pojawić się w tak zalanym pomieszczeniu. Osuszacz powietrza z filtrem węglowym nadaje się zresztą do każdego innego miejsca w domu. Doskonale sprawdza się chociażby w łazienkach czy garażach, pralniach i suszarniach, a nawet bibliotekach i archiwach. Jest to więc bardzo uniwersalny osuszacz powietrza do domu.

Warto pamiętać, że osuszacz kondensacyjny to urządzenie nadające się do wieloletniej eksploatacji. Jednorazowy koszt poniesiony na zakup bardzo szybko się zwraca. Użytkowany zgodnie z instrukcją oraz przechowywany w bezpiecznym miejscu może funkcjonować bezproblemowo dużo więcej, niż 10 lat. Jesteśmy pewni naszych produktów, dlatego udzielamy na nie minimum 24-miesięcznej gwarancji. Więcej informacji na ten oraz inne tematy udzielamy podczas kontaktu, do którego serdecznie zapraszamy.

Przeczytaj także:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu