Strona główna » Zasady użytkowania kondensacyjnych osuszaczy powietrza

Zasady użytkowania kondensacyjnych osuszaczy powietrza

Kondensacyjny osuszacz powietrza działa na zasadzie wentylatora. Oznacza to, że zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, a następnie przepuszcza je przez specjalny filtr usuwający kurz i inne zanieczyszczenia. Parownik schładza powietrze by wytworzyć parę wodną, która skrapla się na jego lamelkach i kieruje się do zbiornika. Skraplacz odpowiada z kolei za podgrzanie, co skutkuje oddaniem odwilżonego powietrza o temperaturze nieco wyższej do tej, co przed rozpoczęciem procesu.

Osuszacze powietrza są więc wieloelementowymi urządzeniami. A to oznacza, że wymagają użytkowania zgodnie z instrukcją. W ten sposób minimalizuje się ryzyko awarii. Aby zachować bezpieczeństwo oraz umożliwić osuszaczom powietrza jak najwydajniejszą pracę, wystarczy zastosować się do kilku poniższych wskazówek:

  • osuszacze kondensacyjne przeznaczone są do osuszania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach (zamknięte drzwi oraz okna),
  • należy przestrzegać minimalnej odległości od ścian (zwykle 0,2÷0,5 m),
  • ustawienie urządzenia na środku pomieszczenia zwiększa jego efektywność,
  • nie ustawiać osuszacza w pobliżu źródeł ciepła,
  • nie kłaść na urządzeniu żadnych przedmiotów,
  • nie zasłaniać wlotu oraz wylotu powietrza z osuszacza,
  • używać osuszacz w zakresie temperatur zgodnym z instrukcją obsługi,
  • zaleca się magazynowanie oraz transportowanie ich w pozycji identycznej z pozycją roboczą.

Eksploatacja odwilżaczy w taki sposób gwarantuje ich wieloletnią pracę i ograniczenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu do komfortowych 45-55% nawet w niesprzyjających warunkach, tj. słabo działająca wentylacja.

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat osuszania powietrza:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu