Strona główna » Mokre tynki. Jak przyspieszyć prace remontowe?

Mokre tynki. Jak przyspieszyć prace remontowe?

Dla murarzy, tynkarzy i malarzy okres jesienno-zimowy to czas pełen wyzwań. Postępy przy wielu pracach uzależnione są bowiem od otaczającej aury, która jak wiadomo o tej porze roku bywa bardzo zmienna. Jednak pomimo niskich temperatur, silnych wiatrów i częstych opadów deszczu - robotnicy mogą dość skutecznie poradzić sobie z uciążliwą i wszechobecną wilgocią.

Często okazuje się, że prace wykończeniowe w budynku, malowanie mieszkania, remont wewnątrz obiektów, w jesiennych miesiącach sprawiają tyle samo problemów, co prace budowlane pod gołym niebem. Wynika to z faktu, że powszechnie stosowanym składnikiem zapraw murarskich, farb czy betonu jest woda. Niestety w sezonie jesienno-zimowym bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń. Wilgotne posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonanie kolejnych prac, co wpływa na opóźnienia w realizacji całego projektu. W takich sytuacjach, aby ukończyć prace w zaplanowanych terminach, trzeba albo intensywne ogrzewać i jednocześnie wentylować pomieszczenia albo wyeliminować wilgoć korzystając z popularnych osuszaczy powietrza

 

 

Jak przyspieszyć schnięcie tynków?

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Powszechnie stosowanymi na budowach urządzeniami są przenośne osuszacze kondensacyjne, które skutecznie likwidują wilgoć w pomieszczeniach bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której z powietrza następuje wytrącanie się kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia w parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3-8 stopni C cieplejsze). To bardzo przydatne w sytuacji, gdy prace remontowo-budowlane wykonuje się porą jesienną lub zimową, gdy wilgotność powietrza osiąga większy niż przeciętnie poziom. Zaskoczyć może także deszczowa wiosna i lato. Wówczas odwilżacze istotnie przyspieszają schnięcie tynków i umożliwiają przeprowadzenie dalszych prac, co wiąże się z terminowym oddaniem pomieszczenia do użytku.

 

Co daje osuszacz powietrza?

Posiada on wiele zalet, których nie da się zignorować. Odwilżenie powietrza wpływa nie tylko na tempo pracy, ale również na komfort przebywających w pomieszczeniu osób, a ponadto suche i ciepłe powietrze znacząco przyspiesza odparowanie wody z mokrych ścian lub podłóg. Metoda polegająca na osuszaniu powietrza jest dużo skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna od np. metody polegającej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczenia (gdzie zużycie energii jest znacznie wyższe). Osuszacze powietrza pozwalają także na minimalizację skutków ubocznych charakterystycznych przy osuszaniu gorącym powietrzem, takich, jak np. przebarwienia powierzchni, pękanie ścian.

Osuszacze kondensacyjne są wygodne w użytkowaniu, a lista ich zastosowań jest bardzo długa. Można wśród nich wyróżnić bardzo wydajne modele - przeznaczone głównie do stosowania w przemyśle, jak również mniejsze, dostosowane do typowo domowych potrzeb. Osuszacz powietrza na budowę jest co prawda wytrzymalszy niż inne rodzaje urządzeń (posiada dodatkową ochronę przed urazami mechanicznymi oraz zapyleniem), jednak bez względu na to, gdzie osuszacz będzie stosowany należy zwrócić uwagę na jego odpowiednią eksploatację. Dlatego należy zastosować się do informacji zawartych w instrukcji obsługi.

Jak zadbać o odpowiednie warunki dla użycia osuszacza?

Warto pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie powinno być zamknięte, aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20-50 cm od ścian lub innych przeszkód. Tylko w ten sposób można osiągnąć maksymalne efekty. Trzeba też pamiętać, że urządzeń tych nie można stosować, gdy temperatura pomieszczenia jest bardzo niska (niższa niż 1 stopień C dla urządzeń półprofesjonalnych z odmrażaniem, 5-8 stopni C dla urządzeń domowych). Czas osuszania za pomocą tego typu urządzeń wynosi od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy od temperatury, kubatury pomieszczenia, poziomu wilgotności oraz samej wydajności osuszacza.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Wybierając właściwy, warto wziąć pod uwagę jego wydajność, przepływ powietrza oraz zakres temperatur, w których może pracować oraz zużycie energii. Z pewnością nie zaszkodzi też poradzić się specjalisty, który na pewno pomoże dobrać najlepsze urządzenie do konkretnych warunków.

Osuszacze kondensacyjne można zamówić w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Klimatop.

Przeczytaj także:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu