Strona główna » Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Chociaż większość użytkowników skupia swoją uwagę wyłącznie na funkcjach chłodzących w klimatyzatorach, w rzeczywistości mogą one sprawdzić się również w przypadku konieczności ogrzewania pomieszczeń. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć tę mniej znaną funkcję klimatyzatorów. Czy ogrzewanie pomieszczeń tym sposobem wyczerpuje znamiona opłacalności? Czy warto zastosować je w swoim mieszkaniu?

Czy ogrzewanie klimatyzatorem w ogóle jest możliwe?

Klimatyzatory dwufunkcyjne przypominają pod względem działania pompy ciepła powietrze-powietrze. Standardowy tryb pracy klimatyzatora zakłada pobieranie nagrzanego powietrza ze środka i wyprowadzanie go na zewnątrz. Kierunek ten można bardzo łatwo zmienić, odwracając cały układ. Dzięki temu powietrze wprowadzane do nieruchomości przez jednostkę centralną będzie miało wyższą temperaturę, działając jako innowacyjny system ogrzewania. Ogrzewanie klimatyzatorem wciąż nie należy do najpopularniejszych rozwiązań. Dlatego postaramy się zwiększyć nieco świadomość użytkowników, aby nie tracili oni tej atrakcyjnej opcji grzewczej, szczególnie przydatnej w tzw. miesiącach przejściowych.

Roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem

Jak obliczyć koszty, które pociąga za sobą grzanie klimatyzacją? Czy roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem nie będzie na tyle wysoki, że zniweczy opłacalność tego pomysłu? Sprawdźmy to! Producenci klimatyzatorów dwufunkcyjnych podają w specyfikacji technicznej poziom zapotrzebowania na prąd w dowolnym trybie pracy. Jeśli zatem interesuje nas ogrzewanie klimatyzacją, koszt całego procesu w ujęciu rocznym można dość łatwo obliczyć, mając kilka podstawowych danych wejściowych.

Znając moc urządzenia, musimy oszacować liczbę godzin, kiedy klimatyzator będzie aktywny. Załóżmy, że moc grzewcza gwarantująca wydajne ogrzewanie klimatyzatorem oscyluje wokół wartości 5 kW. Musimy tutaj wprowadzić jeszcze jedno pojęcie, opisujące współczynnik produkcji energii cieplnej do poboru 1 kWh przez klimatyzator. Współczynnik SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) powie nam nieco więcej o wydajności zakupionego sprzętu. Im lepszy stosunek pobranej mocy do generowanego strumienia ciepła, tym korzystniejsze parametry ekonomiczne klimatyzatora.

Wzór na obliczenie kosztów, które pociągnie za sobą ogrzewanie klimatyzatorem, wymaga mnożenia zużytej energii w ujęciu rocznym i aktualnej ceny 1 kWh energii sieciowej. Posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogą połączyć grzanie klimatyzacją z systemem solarnym, dzięki czemu stanie się ono niemal całkowicie darmowe.

W roku 2022 średni roczny koszt ogrzewania klimatyzacją w statystycznym polskim mieszkaniu nie przekraczał kwoty 1300 złotych. Wynik ten uzyskano po analizie zapotrzebowania na energię cieplną na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dla mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Czy to dużo? Zważywszy na alternatywne metody ogrzewania, dogrzewanie klimatyzacją wydaje się nie tylko zdrowsze i bardziej efektywne, lecz zarazem tańsze od dogrzewania pomieszczeń elektryczną farelką.

Dla osób decydujących się na ogrzewanie klimatyzacją, koszt całego procesu to tylko jedna z licznych zalet dostarczanych przez system. Nie należy zapominać o korzyściach zdrowotnych, w postaci powietrza wolnego od smogu i szkodliwych mikroorganizmów. Na uwagę zasługuje również niezwykła wygoda i automatyzacja działania wielu klimatyzatorów dostępnych w ofercie. Sterowanie parametrami grzewczymi odbywa się w sposób autonomiczny – urządzenie samo dobiera moc grzewczą na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika.

Grzanie klimatyzacją – czy to się opłaca?

Klimatyzatory posiadające wbudowaną funkcję grzewczą mogą posłużyć jako samodzielne lub dodatkowe źródło ciepła. Świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak mieszkania, domki rekreacyjne czy sklepy. Umożliwiają ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent w porównaniu z dedykowanymi grzejnikami. Dlatego ogrzewanie klimatyzacją możemy rekomendować każdemu, komu zależy na redukcji wydatków i utrzymaniu doskonałej jakości powietrza w pomieszczeniach, gdzie spędza się przecież większość zimowego czasu.

Dowiedz się więcej na temat klimatyzacji:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu