Strona główna » Sposoby na wilgoć. Jak uniknąć grzybów i pleśni w mieszkaniu?

Sposoby na wilgoć. Jak uniknąć grzybów i pleśni w mieszkaniu?

Wg ekspertów, przeciętny poziom wilgoci w mieszkaniu powinien wynosić od 45-55%. Każde odchylenie od tej normy może powodować dyskomfort. Za niski poziom wilgotności powoduje, że powietrze jest zbyt suche. Znaczny wzrost tego poziomu z kolei, utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia ścian przez narastające pleśnie i grzyby, ale także do poważnych problemów zdrowotnych.
 


Osuszanie powietrza w warunkach domowych

Jak zatem radzić sobie z kontrolowaniem właściwej wilgotności w mieszkaniu? Przede wszystkim należy uświadomić sobie skąd bierze się wilgoć i w jaki sposób usuwać jej nadmiar. Najwięcej wilgoci z reguły znajduje się w budynkach, które nie mają właściwej izolacji cieplnej lub w nowo wybudowanych obiektach, w których ściany zawierają jeszcze mnóstwo wody po zakończonych niedawno pracach wykończeniowych. Często też powodem zbyt dużej wilgotności jest słaba wentylacja mieszkania (lub jej brak). Szczelnie zamknięte plastikowe okna i drzwi sprawiają, że do wewnątrz trafia niewiele świeżego powietrza, a niedostateczny system wentylacyjny może nie nadążać z odpowiednią wymianą powietrza. Domowe osuszacze powietrza wspomagają wentylację, dzięki czemu nawet wadliwy lub mało wydajny system może wystarczająco dobrze odegrać swoją rolę. Wystarczy jedno takie urządzenie w pokoju, aby znacząco obniżyć wilgotność powietrza – aż do optymalnego stopnia.

Pamiętajmy jednak, że poziom wilgoci zwiększa się także przy podstawowych pracach domowych. Takie codzienne czynności, jak pranie, gotowanie, prasowanie mogą zwiększyć wilgotność powietrza nawet do 80-90%! Jaki osuszacz do suszarni najlepiej wybrać? Warto zdecydować się na najbardziej wydajne modele. Ilość wilgoci, jaką musi wchłonąć osuszacz powietrza do suszarni jest większa niż w pozostałych pokojach domu. Tak samo mocny powinien być osuszacz powietrza do pralni. Warto również zwrócić uwagę na to, jak wygląda łazienka, gdy weźmiemy gorącą kąpiel lub prysznic. Małe łazienki, często bez okien, suszarnie, w których suszy się mnóstwo mokrego prania czy nawet słabo dogrzewane garderoby, to pomieszczenia, które szczególnie mocno są narażone na rozwój grzybów i pleśni. Zazwyczaj dochodzi do tego także nieprzyjemny zapach.

Często ze zdziwieniem patrzymy, gdy w narożniku wanny zamiast białej fugi pojawi się czarny nalot. Podobnie dzieje się, gdy podczas większego sprzątania odstawimy szafę od ściany, na której ze zdumieniem odkryjemy czarno-zielony nalot. Grzyby i pleśnie lubią wysoką wilgotność, ale także ciemne, słabo wentylowane powierzchnie, jak również kurz. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest zainwestowanie w osuszacz powietrza z lampą UV. Nie dość, że zmniejszy wilgotność, to jeszcze zabije wszelkie zarazki, bakterie i zarodniki pleśni czy grzybów, które mogą występować w pomieszczeniach higienicznych. Jeśli więc zastanawiają się Państwo, jaki osuszacz do łazienki wybrać, to ten z lampą UV okaże się trafioną inwestycją.

Największy kłopot mają z pewnością ci, którzy na powstanie "pleśniowego" problemu nie mają już wpływu. Oni niestety muszą ratować się środkami chemicznymi lub generalnym remontem mieszkania. Grzyby mają to do siebie, że jeśli "wrosły" w ścianę głęboko - bardzo trudno je usunąć.

Jeśli nadmierna wilgoć nie jest wynikiem braku właściwej izolacji budynku, warto w porę zabezpieczyć się przed rozwojem grzybów w mieszkaniu, zwracając głównie uwagę na sprawny system wentylacyjny i częste wietrzenie pomieszczeń. Pomóc nam mogą także osuszacze powietrza.
 

Wybór osuszacza powietrza – inne czynniki

Osuszacze domowe świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, takich jak łazienki, garaże czy suszarnie. Ich atrakcyjny wygląd nie narusza estetyki całego wnętrza, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane nawet w najbardziej reprezentacyjnych miejscach domu. Są zwykle niewielkich rozmiarów, lekkie i łatwe w transporcie, a ich cicha praca nie zakłóca normalnego życia domowników. Gdzie ustawić osuszacz powietrza? Rozsądnym miejscem jest sam środek pomieszczenia. W ten sposób powietrze z całego pokoju zostaje poddane procesowi odwilżania. Niektóre z osuszaczy, jak np. model Master DH720P, wyposażone są dodatkowo w aktywny filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy.

Pozostaje jeszcze kwestia - kiedy stosować osuszacz powietrza? Oczywiście przydaje się on w codziennym zastosowaniu, ale istnieją przypadki, które wręcz wymagają podłączenia urządzenia. Należą do nich chociażby sytuacje, w których pokój został zalany. Osuszacz powietrza do mieszkania skutecznie usunie wilgoć z każdego zakamarka, dzięki czemu unika się ryzyka powstania pleśni i odpadania tynku. Przydaje się także podczas prac remontowych, ponieważ przyspiesza schnięcie farb.

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni, utrzymując poziom wilgoci na właściwym poziomie. Warto w tym momencie pamiętać o właściwej wentylacji, częstym otwieraniu okien (pod warunkiem, ze na zewnątrz nie ma wysokiego stężenia wilgoci), ale również o urządzeniach, które stosowane regularnie także mogą pomóc. Jeśli interesuje Państwa, jak działają osuszacze powietrza z naszej oferty, prosimy o bezpośredni kontakt. Z przyjemnością odpowiemy na pytania.

Przeczytaj także:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu